Кам'янський державний історико-культурний заповідник
Пт, 19.04.2024, 20:15
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Календар
«  Жовтень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Архів записів

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 86

Наші друзі

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Кам'янська районна державна адміністрація Міністерство культури України Управління культури Черкаської ОДА
Кам'янка 
Головна » 2017 » Жовтень » 20 » Осінній етюд з музикою Шимановського
19:50
Осінній етюд з музикою Шимановського

 

    Великий самітник у княжій мантії – так називала його сестра. Відлюдькуватий і товариський водночас, він спілкувався з навколишнім світом виключно мовою музики. Об`їздив увесь світ, але ніколи не мав власного будинку. Його фортецею і його життям була музика…

      Кароль Шимановський – одна з тих видатних постатей світової культури, якою вважають своєю в декількох країнах. Поляк за походженням, але доля розпорядилася так, що мальовнича українська Тимошівка подарувала йому земне життя, запліднила душу маленького Кароля музичними візерунками сільських співанок , відкривала з дитинства красу дозрілих пшеницевих полів ідухм`яне розмаїття косогорів, а згодом надихала на творення глибоких і різноманітних музичних полотен, що прославлять його на весь світ. І блукаючи тими світовими шляхами, Кароль завжди повертався в найріднішу Тимошівку, як той блудний син до батьків, бо знаходив тут, на батьківщині, родинне вогнище, що зігрівало зранену душу, захищало від людської підлості а, головне, давало сили творити.

     За натхненням або просто побувати на малій батьківщині свого славетного земляка приїздили багато відомих поляків – родичі, науковці, дослідники життя і творчості композитора, митці. Ось і нещодавно жовтневі Тимошівка та Кам`янка приймали у себе одного з видатних піаністів Польщі, професора музичної академії ім.І.Падеревського в м. ПознаньАнджея Татарського. «Ніколи й не гадав, що колись у своєму житті відвідаю Тимошівку», – з такими словами фотографувався сивочолий музикант біля вказівного знаку з позначкою «Тимошівка», потім уважно роздивлявся світлини та речі родини Шимановських в музейній кімнаті тимошівської школи,що носить ім`я композитора, а згодом пройшовся подвір`ям школи, де колись потопав у липах будинок і парк Шимановських. Постояв мовчки коло ставу,сковзнув поглядом по хвилькахзимної води, окинув оком по розпуклій від дощу ріллі на протилежному березі, де жили теж поляки, родина Ростішевських. Потім мрійливо завмер, вдихаючи повітря української батьківщини великого Кароля, і, можливо, злетів думками за хмари, вітаючись зі славетним земляком, і, мабуть, защеміло десь глибоко у душі, бо повертався до авто трохи похмурий, і тільки легкий прохолодний вітрець не давав його сивим кучерям спокою…

А потім царювала музика. В кам`янському історико-культурному заповіднику відбувся концерт Анджея Татарського. Музикант грав Шопена,Падеревського, Шимановського. Не просто грав, а творив діалог з великими композиторами, бо їх єднали прекрасні звукові вібрації, що завдяки всього семи нотам на нотному стані перевтілилися у світового значення музичні полотна. Це був наш земний діалог з вічністю…

       Саме з цієї зустрічі-концертуна малій батьківщині Шимановського розпочався фестиваль «Осінь з музикою Кароля Шимановського», що присвячений 135-й річниці від дня народження та 80-х роковин смерті нашого земляка.Далі фестиваль продовжить свою роботу у містах Кропивницькому та Києві. У попередніх фестивалях, які проходили під назвою « Музичний фестиваль ім. Кароля Шимановського», виступили такі відомі виконавці, як Ольга та Наталія Пасічник, Джонатан Павелл, Моніка Сікорска-Войтаха, Галина Писаренко, Людмила Войнаровська, Петро Лаул, ПавелРайкерус, Євген Громов, Тарас Яропуд, Валерія Туліс, Соня Сульдіна, Лідія Футорська, Маріанна Гумецька, Іван Пахота, квартети «Cordes», «PostScriptum», гурти «Гуляйгород», «Duo-Duo» та ін. Головнимиорганізаторами Фестивалю є Музей музичної культури ім. К.Шимановськогота Об’єднанняполяків «Полонія»ім. К.Шимановського вКропивницькому, а художній керівник фестивалю – Олександр Полячок, голова об`єднанняполяків у Кропивницькому, дослідник життя і творчості польського композитора і добрий друг нашого заповідника.

    Піаніст Анджей Татарськийвперше візьме участь у такому фестивалі. Саме він та його колега, відома піаністка Йоанна Доманська, є видатними інтерпретаторами музики Кароля Шимановського, які здійснили перший в світі запис фортепіанної версії балету К. Шимановського «Гарнасі».

    А щеАнджей Татарський нагороджував наших юних кам`янчан Андрія Лук`янця та Дашу Могилу (педагог Н.Лиходід), переможців IX відкритого музичного конкурсу пам`яті П.І.Чайковського. А відбувалося це дійство у 2012 році в м. Замость (Польща) на конкурсі юних піаністів ім. К.Черні, де польський музикант був співголовою престижного журі. Тоді у Польщі кам`янські молоді виконавці отримали призові місця у всіх вікових категоріях.

    Час зустрічі спливав непомітно. Музика брала у полон слухачів і юних, і дорослих. Вона відкривала нам, земним, ворота всесвіту, окутувала шопенівською ніжністю і романтикою та осіннім смутком і щемом Шимановського…

    Тут, у залі галереї, було затишно - спокійно, бо душі спілкувалися з музикою, вічною та всюдисущою, а за стінами музею залишався світ прагматичний, жорстокий і споживацький…

    Історично-чарівна Кам`янка проводжала польського піаніста золотавим клиновим листям, фіолетом морозцю і останнімисонячно-мінорними аккордамиосені з батьківщини великого Кароля…

Переглядів: 872 | Додав: zapovidnuk1995 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Кам'янський ДІКЗ © 2024
Конструктор сайтів - uCoz