Кам'янський державний історико-культурний заповідник
Вт, 19.03.2024, 08:08
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Архів записів

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 86

Наші друзі

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Кам'янська районна державна адміністрація Міністерство культури України Управління культури Черкаської ОДА
Кам'янка 
 
 ІСТОРИЧНИЙ МУЗЕЙ КАМ'ЯНСЬКОГО ДЕРЖАВНОГО ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО ЗАПОВІДНИКА
 
                      
 

          Історичний музей Кам’янського державного історико-культурного заповідника розташований в одному із будинків колишнього маєтку родини Давидових - «будинку управляючого», що є пам’яткою архітектури середини ХІХ ст.  Саме в цьому будинку, гостюючи у своєї сестри Олександри Іллівни Давидової  жив всесвітньо відомий композитор Петро Ілліч Чайковський, який приїджав до Кам`янки впродовж 28 років.

     Цей будинок, що був побудований у 60-х роках ХІХ ст., має багату історію. Після Лютневої революції 1917 року тут розміщувалась Надзвичайна комісія Чигиринського повіту. Неподалік від будинку зберігся один із підвалів, де чекісти тимчасово утримували ув’язнених і навіть здійснювали розстріли.  Пізніше  в колишньому будинку родини Давидових розташувалась поліклініка й лікарня, а з 60-х років була відкрита Кам’янська дитяча музична школа ім. П.І. Чайковського. У 1995 році у будинку було відкрито Кам’янський районний історичний музей, який з 1 січня 1996 року увійшов до складу Кам’янського державного історико-культурного заповідника.

    Історичний музей має 8 експозиційних залів: меморіальна кімната П.І.Чайковського; зал стародавньої історії; зал Визвольних змагань 1917-1923 років, де представлена й  експозиція, що розповідає про колективізацію й індустріалізацію та Голодомор 1932-1933 років у нашому краї; зал етнографії; зал розвитку культури й освіти початку ХХ ст. та міщанського побуту; зал Другої світової війни. В приміщенні історичного музею діє картинна галерея, що складається з двох залів: постійної експозиції, де представлені роботи місцевих художників, а також виставкового залу.

    В експозиції історичного музею представлено більше 3000 експонатів, які розповідають про історію нашого краю з періоду Палеоліту (30 – 50 тис. років тому) до сьогодення.

 

      Меморіальна кімната П.І. Чайковського представляє рідкісні експонати -  фотографії з родинного архіву композитора та його сестри О.І. Давидової; оригінали портретів членів родини, предмети побуту та меблі того часу.                                                                                                                                           

                          

 

        У залі стародавньої історії представлені   унікальні знахідки з археологічних розкопок: рештки вимерлих тварин, знаряддя праці первісних людей, жіночі прикраси та зброя скіфських племен, скарби, знайдені  на території Притясминщини. Надзвичайно цінними є скіфський меч-акінак VI-V ст. до н., який не має аналогів в українській археології,  а також срібне жіноче намисто доби козаччини.   В експозиції представлені також зразки козацької зброї ХVII – ХVIII   ст., предмети побуту цього періоду. Також тут можна познайомитися з експонатами, що розповідають про коліївщину, та з нумізматичною колекцією, що охоплює період від античної доби до сьогодення. 

                        

 

          Раніше невідомі й заборонені сторінки нашої історії розкриваються в залі Визвольних змагань 1917-1922 років.  Саме тоді на теренах нашого краю замайорів прапор Холодноярських повстанців, які вели запеклу боротьбу із загарбниками за відновлення незалежної Української держави.  В експозиції представлені документи й світлини учасників повстання, оригінальні зразки зброї того часу. Перед відвідувачами постануть образи легендарних холодноярських ватажків – братів Чучупаків, отаманів Хмари, Чорного Ворона, Мамая, Завгороднього, Гонти, рядових козаків та селян, які поклали своє життя на вівтар Вітчизни.

   У залі також представлені матеріали, що розповідають про перші роки радянської влади у нашому краї – колективізацію й розкуркулення, антирелігійну кампанію, репресії та Голод 1932-1933 років.

 

 

                       

       

       Зал  етнографії  знайомить відвідувачів з культурою і побутом українського селянства Середнього Подніпров`я кінця ХІХ – першої половини  ХХ ст. Тут  представлені зразки сільськогосподарських знарядь праці, предметів побуту, чоловічого та жіночого вбрання. Зацікавлять відвідувачів колекції гончарних виробів та рушників, народні ікони, сімейні фото початку ХХ ст. з родинних колекцій.                                                                                                                                                           

                         

 

        У залі, присвяченому подіям Другої світової війни, представлені зразки зброї і військового спорядження радянських та німецьких солдатів;  матеріали про партизанський та підпільний рух у нашому краї; особисті речі, документи, нагороди наших земляків – учасників війни, а також речі, знайдені під час експедицій пошуковців на місцях боїв.

 

                          

 

 

            Історичний музей чекає на відвідувачів кожного дня, без вихідних з 9 до 17 години, у пятницю з 9 до 16 години.   

Кам'янський ДІКЗ © 2024
Конструктор сайтів - uCoz