Кам'янський державний історико-культурний заповідник
Ср, 22.01.2025, 02:23
Меню сайту

Форма входу

Пошук

Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Архів записів

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 86

Наші друзі

Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0

Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Кам'янська районна державна адміністрація Міністерство культури України Управління культури Черкаської ОДА
Кам'янка 
КАМ'ЯНКА БАГАТА СВОЇМИ ЧИСЛЕННИМИ АРХІТЕКТУРНИМИ, СКУЛЬПТУРНИМИ ТА ПРИРОДНИМИ ПАМ'ЯТКАМИ, СЕРЕД ЯКИХ ВИДІЛЯЮТЬСЯ:
 
ЗЕЛЕНИЙ БУДИНОЧОК
 
 
   

        Однією з найдавніших пам’яток Кам’янки є Зелений будиночок, споруджений на початку ХІХ ст. власниками містечка – родиною Давидових. У пушкінські часи, в пер. пол. ХІХ ст., цей флігель служив для відпочинку. Будинок зберігає пам’ять про ті часи, коли в ньому на наради збиралися декабристи, звучав голос Пушкіна. Тишу, спокій Зеленого будиночка дуже любив П.І.Чайковський, який впродовж 28 років приїздив у Кам’янку до своєї сестри – Олександри Іллівни Давидової.

      До 100-річчя з дня смерті О.С.Пушкіна, в лютому 1937 р., виходить постанова про заснування в Зеленому будиночку музею поета. Згодом було зроблено капітальний ремонт і відкрито першу експозицію. У 1940 р., коли святкували 100-літній ювілей П.І.Чайковського, заклад поповнився відділом композитора і дістав назву О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського.

     Аналогів Кам’янському музею, що об’єднав двох світових геніїв, немає. У цьому його унікальність і неповторність.

 
 
ЗЕЛЕНИЙ МЛИНОК
 
 
 
 

На березі струмка Тарапунка, що впадає в річку Тясмин, стоїть своєрідної форми водяний млин – пам’ятка історії і архітектури ХIХ ст. Млинок побудований в 1825 році майстрами Калузької губернії – казенними селянами В.Гавриловим і Є.Дмитрієвим.

Ця господарська будівля, яка більше нагадує башту ніж водяний млин, органічно вписалась в архітектурний ансамбль садиби Давидових і є унікальною пам’яткою  архітектури господарського призначення.

Млинок не змінився з тих часів, тільки з роками наче вріс у землю і його цокольної частини майже не видно.

 

ГРОТ

                                

                                                                                         

 

Грот побудований в кінці ХVIII століття, як архітектурна прикраса парку садиби Давидових. Ця романтична споруда знаходиться в одному із затишних куточків парку, ближче до річки, звідки відкривається мальовничий вид на Тясмин, який тоді був значно ширший і повноводніший ніж тепер.

На початку ХIХ століття грот був улюбленим місцем відпочинку сімї Давидових і їх гостей. 

Під час своїх приїздів до Кам’янки своєрідною архітектурою гроту милувався О.С.Пушкін. В пам`ять про перебування тут генія російської поезії грот часто називають ще й Пушкінським.

У другій половині ХІХ століття прохолода і тиша гроту надзвичайно приваблювала Петра Ілліча Чайковського.

Нині грот  є складовою частиною Кам`янського державного історико-культурного заповідника. Тут проводяться цікаві літературно-музичні вечори об`єднані під назвою «Літні зустрічі в Пушкінському гроті». А учасники Всеукраїнського літературного фестивалю «Пушкинское кольцо», який за традицією розпочинається в Кам`янці, відчувають особливу піднесеність і хвилювання, коли під зводами цієї найдавнішої архітектурної пам`ятки Кам`янки звучить їх поезія.

 

 

ПАМЯТНИЙ ЗНАК ПРИ В'ЇЗДІ В КАМЯНКУ

 

         При вїзді в Кам’янку з північного боку розташований меморіальний знак – символ історії міста. Він встановлений в 1975 р. і складається з двох частин. На передньому плані макет відкритої книги, на якій зліва в повний зріст мозаїчне зображення постаті О.С.Пушкіна, справа – чеканний портрет П.І.Чайковського з червоної міді. На торці книги вертикальний напис «Кам’янка». На  другому плані композиції – дугоподібна арка, що символізує грот декабристів. Вгорі на арці зображені портрети п’яти страчених декабристів і символічна    дата – 1825 р.

 

ПАМЯТНИК ДЕКАБРИСТАМ

 

 

       На центральній алеї парку імені Декабристів височить скульптурна композиція «Декабристи в Кам’янці». Пам’ятник встановлений напередодні святкування 150-річчя декабристського повстання 20 грудня 1975 року. Автори композиції скульптори М.Вронський і В.Чепелик, архітектор – В.Гнєзділов.

 Скрупульозне моделювання форми, чітка композиційна побудова, висока художня якість, прекрасне архітектурне рішення ставить пам’ятник декабристам в Кам’янці в ряд найкращих пам’ятників України.

Відтворені в бронзі постаті визначних діячів Південного товариства декабристів В.Л.Давидова, С.Г.Волконського, П.І.Пестеля, М.П.Бестужева-Рюміна, С.І.Муравйова-Апостола психологічно і іконографічно точні, сповнені внутрішньої динаміки. В основі скульптурної композиції лежить нарада декабристів у Кам'янці у 1823 р.

Пам`ятник створений в найкращих реалістичних традиціях. Ще на підході до цієї скульптурної групи глядача не покидає враження, що він бачить абсолютно живу сцену, коли двоє чоловіків сидять на парковій лавочці, а поруч з ними стоять ще три їх товариша  і йде жвава, важлива розмова.

 

ПАМ’ЯТНИК О.С.ПУШКІНУ

 

 

        В глибині центральної частини парку ім. Декабристів височить бронзова фігура О.С.Пушкіна, встановлена в 1975 році. Висота пам`ятника 3м 30см. Автор пам’ятника В.Шатух створила ліричний, натхненний образ молодого поета, що ніби поринув в світ своїх поезій. Відсутність постаменту створює враження, наче Пушкін тільки що вийшов з будинку Давидових і прогулюється алеями парку, який він так любив у дні свого перебування в Кам’янці

        Ідея – Пушкін серед нас, він наш сучасник, як близька й сучасна його поезія – знайшли своє яскраве втілення в цьому прекрасному пам’ятнику нашого міста.

 

ПАМЯТНИК П.І.ЧАЙКОВСЬКОМУ

 

 

          Коли заходите на центральну алею, що веде до музею О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського, то справа, біля підніжжя пагорба, перед вами постає пам’ятник П.І.Чайковському.

        Пам’ятник з бронзи встановлений в 1975 році і є однією з найкращих робіт скульптора М.Константинової та архітектора В.Гнєзділова.

        Великий композитор немовби на самоті з лісом, з його чарівною красою, незбагненними звуками, що дають йому і духовний відпочинок, і естетичну насолоду, і творче натхнення. Саме в такі хвилини єднання з природою П.І.Чайковський створював в Кам’янці свої найкращі твори.

 

БУДИНОК УПРАВИТЕЛЯ

 

 

          Будинок був побудований Львом Васильвичем Давидовим в 60-х роках Х1Х століття. Як відомо Л.В.Давидов син декабриста Василя Давидова, що народився під час батькового заслання в Сибір, не маючи права на спадщину був запрошений на посаду головного управляючого  кам`янським маєтком. На виділеній для нього ділянці садиби Лев Васильович побудував будинок для сім`ї і відповідні службові приміщення, необхідні для обслуговування  «будинку управляючого»

У 20-х роках ХХст. тут знаходилась Кам’янська ЧК, пізніше поліклініка, а потім дитяча музична школа ім. П.І.Чайковського.

      Зараз в будинку, де жила сім`я сестри П.І.Чайковського, знаходяться історичний музей з меморіальною кімнатою композитора та картинна галерея Кам`янського державного історико-культурного заповідника.

 

СТЕЛА ДЕКАБРИСТІВ

 

                                                

 

          Стела декабристів встановлена у грудні 1975 р. в роковини декабристського повстання. Стела присвячена 5 страченим декабристам: П.Пестелю, С.Муравйову-апостолу, М.Бестужев-Рюміну, К.Рилєєву та П.Каховському.

ПУШКІНСЬКА СКЕЛЯ

 

 

 

            На околиці міста, де Тясмин круто повертає на південь, серед річки піднімається над водою гранітна скеля, яку народ назвав Пушкінською. Легенди і перекази розповідають, що О.С.Пушкін любив прогулюватися по берегах Тясмину, відпочивати на цій скелі, писати тут вірші. Високі скелі, мальовничий пейзаж річки навівали поету спогади про Кавказ і Крим, де він провів «найщасливіші хвилини свого життя».

 

ТЯСМИНСЬКИЙ КАНЬЙОН

 

 

 

        Через місто протікає річка Тясмин, стародавнього льодовикового походження. В основі басейну річки  залягають кристалічні породи, які сховані відкладеннями третинного періоду.

     В межах Кам’янки  вони виходять на поверхню високими скелястими берегами, створюючи в окремих місцях вузьку долину – оточену гранітними скелями – каньйон.

     З цими високими скелями над річкою пов’язують рядки ліричної поезії Пушкіна «Редеет облаков летучая гряда»», створеної в Кам’янці.

Редеет облаков летучая гряда

Звезда печальная, вечерняя звезла.

Твой луч осеребрил увядшие равнины

И дремлющий залив, и черных скал вершины.

 

 

 

 




 

 

 
 
Кам'янський ДІКЗ © 2025
Конструктор сайтів - uCoz