20 травня в рамках святкування Міжнародного дня музеїв та Дня вишиванки в картинній галереї відбулося відкриття персональної виставки «Дотик» Анни Веретільник (Криворотової), черкаської художниці, майстрині, фотохудожниці, викладачки.
Анна народилася в Черкасах, закінчила художнє професійне училище №20 в рідному місті та Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького. З 2018 року є членом обласного осередку Національної спілки майстрів України. Працює викладачкою у Черкаському художньо-технічному коледжі. Учасниця Всеукраїнських пленерів, симпозіумів, виставок, ярмарків майстрів народного мистецтва. Коло інтересів мисткині дуже широке: художній розпис, живопис, фотографія, етнографія, вишивка бісером.
Персональна виставка Анни Веретільник «ДОТИК» – світла й натхненна. Роботи художниці, представлені в експозиції, виконані в авторській техніці левкасу. Левкас (в перекладі з грецької – «білий», «світлий», «ясний») – старовинна техніка, яка використовувалася у Середньовічному мистецтві. Після XVII століття назва «левкас» збереглася в іконописі за традиційним для православних ікон ґрунтом у вигляді порошкоподібної крейди, замішаного на тваринному або риб’ячому клеї та лляній олії. Цією сумішшю іконописці покривали дошки для ікон, щоб фарба краще лягала і довше трималася на поверхні дерева. Левкас на територію Київської Русі завезли у Х столітті з Візантії, разом з іконами. На суху липову чи вільхову дошку натягувалося полотно, на нього наносився левкас у кілька шарів, потім поверхня ретельно шліфувалася. Сьогодні ця старовинна техніка знову приваблює митців.
«У Черкаському художньому коледжі я викладаю таку цікаву дисципліну, як іконопис, – говорить художниця. – Ми зі студентами вчимося мистецтва малювання ікон. І техніка левкасу, в якій представлені мої виставкові роботи, насправді є надзвичайно цікавою у цьому сенсі. Хоча і відрізняються від суто класичної техніки іконописання. Техніку левкасу можна використовувати не лише для написання ікон. Вона є цікавою і ефектною, тому останнім часом на неї звернули увагу декоратори і дизайнери».
Джерелом натхнення у творчості Анна Веретільник є традиції іконопису та квіти, об’єднані нестримним польотом творчої фантазії. Роботам художниці притаманна м’якість, гармонійність колориту, цілісність та злагодженість композицій. Серед творів можна побачити і конкретно персоніфіковані зображення, і асоціативні композиції. На картинах художниці домінуючим є образ Ангела-охоронця, що підтримує, захищає, супроводжує нас у повсякденному житті і прокладає нам шлях до неба. Однак цей шлях іноді позначений складними переживаннями.
Виставка «ДОТИК» знайомить глядача з творчістю Анни Веретільник, яка надзвичайно активна у своїх творчих пошуках та пошуках себе у мистецтві. Експозиція розкриває світ вподобань, відчуттів художниці та надає можливість поринути у світ прекрасного, відчути атмосферу затишку і любові.
|