Впродовж дня четверга, 20 листопада, літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського відвідали учні молодших, середніх та старших класів Кам’янської ЗОШ № 2, котрі почергово прослухали тематичне заняття про відважних лицарів – козаків-характерників. Ці заходи приурочені до Дня українського козацтва, яке щорічно святкується 14 жовтня. І хоча часовий проміжок між цим святом і сьогоденням чималий, краще пізно, ніж ніколи, чи не так?
Діти були проінформовані щодо походження козаків-характерників, феномену “характерництва”, представників цієї особливої касти козацтва тощо. Супроводжуючі розповідь традиційного ведучого навчального дійства – О.А.Мушти – фото- і відеофрагменти, розкривали ті чи інші особливі риси козаків-характерників, підкреслюючи їхню силу, вміння, знання, надзвичайні здібності та ін. Характерників на Січі було небагато – всього лише 8-10 осіб (менше 1 %) – і це свідчить про те, що лише обраний, вмілий козак міг заслуговувати бути посвяченим до когорти характерників. Згадав ведучий і відомих козацьких ватажків, яких відносили до характерників: Дмитра Вишневецького, Івана Підкову, Максима Кривоноса, Івана Золотаренка та Івана Сірка.
Для середніх і старших класів також було показано відео про подвиги сучасного козака-характерника Костянтина Стасюка. Ця, вже в літах (58 років), людина встановила безліч рекордів, які не можуть пояснити науковці: подолання марафонської дистанції (43 км) з вагою, яка становила 40 % від маси його тіла, зниження артеріального тиску піл час фізичних навантажень, перемога у бігу на витривалість над чемпіоном Європи з легкої атлетики та ін. К.Стасюк – яскравий приклад загадок характерництва, нерозгаданих і до сьогодення.
Для молодших же школярів була показана через мультимедійний пристрій казка, яку озвучував сам автор, відомий дитячий письменник Сашко Лірник. Казка з чудовим закінченням має дещо сумну назву – “Про чорного козака”. У цьому цікавому творі якнайкраще були висвітлені всі ті значимі й об’ємні риси, якими володіли козаки-характерники.
Спеціальні загони українського козацтва – характерники – за своїми вміннями, майстерністю ні в чому не поступаються розпіареним іноземним аналогам: ніндзя, джедаї, самураї та ін. Пам’ятаймо нашу історію, цінуймо її видатних представників, гордімося нашими славними пращурами. Знай українське, люби українське, живи по-українському. Україна – понад усе!!!
|