(Г.Таран з правнучатим племінником П.І.Чайковського Георгієм Давидовим і його (Георгія) внуком Артемом, м.Чайковський, Пермський Край, 2014 р.)
Шматок землі,
ти звешся Україною.
Ти був до нас. Ти будеш після нас.
( Л.Костенко)
Саме Кам’янка, український шматок землі, «предковічний, умитий росами, космічний, вічний...» став для найпопулярнішого у світі композитора Петра Ілліча Чайковського, як він сам зізнавався, прихистком від бід і найулюбленішим, найтеплішим куточком земної кулі, «осяйним пунктом», куди найчастіше він любив ховатися від хвилювань і тягаря свого існування », «манною небесною, « обітованним раєм », де працював, відпочивав, «оновлювався душею, розумом і серцем» : « Я можу бути щасливим або в Кам’янці, або на самоті і середини між цим не має»- писав композитор.
Своїй рідній сестрі, Олександрі Іллівні Давидовій (Чайковській), впродовж 28 років, ніс композитор і набільшу радість, і найбільше горе. Тут він був вдома, , знаходив те відчуття миру і спокою в душі, якого марно шукав в Петербурзі та Москві. Дружня, щира атмосфера щасливої сім’ї, яку створила сестра, дарувала Петру Іллічу родинний затишок, нагадувала, щасливе, безхмарне дитинство. « Вся принада тутешнього життя полягає у високій моральній гідності людей, які живуть у Кам’янці, тобто в сім’ї Давидових взагалі» - стверджував композитор.
З усіх міст і місць світу, де бував Чайковський, Кам’янка, і родина Давидових згадується ним найчастіше в листах і щоденнику. Саме тут композитор працював найбільше . Місто зі славним історичним минулим надихало його на творчість, налаштовувало на «поетичний лад», де він працював повністю або частково над операми на пушкінські сюжети « Євгеній Онєгін», «Мазепа» та «Орлеанська діва », за одноіменною драмою Ф. Шиллера, балетами «Лебедине озеро» і «Спляча красуня», Другою, Третьою, П’ятою симфоніями, збірником фортепіанних пьес «Дитячий альбом», Другим фортепіанним концертом і багатьма іншими творами (понад 30) .
Композитору надзвичайно подобаввся український колорит Кам`янки. Він часто бував на весіллях, народних гуляннях, із задоволенням знайомився зі звичаями та традиціями України, яка була батьківщиною його діда і прадіда А про те, що рід Чайковських походить з України, свідчить документ, знайдений у Центральному державному архіві древніх актів (Москва) внучатою племінницею П.І. Чайковського Ксенією Давидовою та співробітницею музею композитора у Воткінську (Удмуртія, РФ) Валентиною Пролеєвою . Це було прохання 25 студентів Києво-Могилянської академії до імператриці Катерини ІІ про влаштування їх в петербурзький госпіталь для навчання лікарській справі. Серед студентів був і дід Петра Ілліча – Петро Федорович Чайковський, який писав «...Б’є чолом Київської Академії студент Петро Федоров син Чайковський. Батько мій Федір Чайковський знаходився в Миргородському Малоросійському полку. сотні Омельницької козаком, і два роки тому помер, а я народився в селі Миколаївка (нині с. Фрунзівка Глобинського району, Полтавської обл.) і по бажанию моєму знаходився... в Київській Академії, де по науці дійшов до школи риторики...”. Як свідчать документи, прізвище прадіда майбутнього композитора було Чайка, і тільки в Києво-Могилянській академії його син, Петро Федорович, став писатися Чайковським. Як згадує очільник Миргородського полку В.П.Капніст, Федір Чайка був хоробрим козаком, чесною, порядною людиною, навіть, отримавши поранення в боях не полишив службу, а став писарем Омельницької сотні. Після його смерті, в 1767 році, залишилася п’ятидесятилітня вдова Ганна Чайчиха, яка не мала ні поля, ні сінокосів, ні лісу, крім хати, за яку платила збір 1 рубль.
В часи перебування в Кам`янці й інших місцях України П.І.Чайковського найбільше цікавили пісенні традиції українського народу. Композитор захоплювався надзвичайною мелодійністю і неповторними барвами народних пісень, які використовував у багатьох своїх творах. Українські наспіви, сюжетні мотиви, музичні образи набули нового, яскравого життя, надаючи найважливіших стильових ознак творчості композитора. А музичний критик Б.Асаф`єв стверджував, що «український елемент» визначив головну стильову якість творчості Чайковського – природу його ліризму, що з’явився під враженням побаченого в Україні. Багато творів української тематики, сповнені національних музичних інтонацій. У своїх творах композитор щиро, чуттєво й проникливо повідав світові про Україну.
А розповісти про міста, пов’язані з П.І.Чайковським, ще в 2011 році запропонував у міжнародному проекті « Галактика міст П.І.Чайковського» правнучатий племінник П.І.Чайковського Георгій Давидов. Дана програма передбачає популяризацію на міжнародному рівні міст, де жив і працював композитор, а їх лише в Україні налічється 16. Крім України та Росії , композитор бував у Франції, Італії, Німеччині, Швейцарії, Англії, Америці та багатьох інших країнах світу. В рамках проекту в червні цього року в м. Чайковський ( Пермський край) відбувся перший міжнародний форум « Галактика міст П.І.Чайковського», присвячений 175-річниці від дня народження композитора, яку шанувальники творчості композитора будуть святкувати 7 травня наступного року. Враховуючи надзвичайно важливу роль Кам’янки в житті композитора, з метою зміцнення культурних зв’язків між містами, голова районної державної адміністрації Андрій Плєшекань і міський голова Володимир Тірон погодили участь нашого міста у Міжнаодному форумі « Галактика міст П.І.Чайковського», в якому взяли участь дослідники творчості композитра з міст Чайковський, Воткінськ, Клін (РФ), Кам’янка (Україна), Ханн Мюнден (Німеччина).
Галина Таран – директор Кам’янського
державного історико-культурного заповідника
|