«Бути Грушевською родом – уже-бо незмивна пляма,
Бути Грушевською духом – гріх, непростимий вовік…» .
Це слова Оксани Забужко про Катерину Михайлівну Грушевську. Саме цій чарівній жінці, знаній дослідниці, етнологу, фольклористу, доньці Михайла Грушевського була присвячена літературно-музична композиція «Спалах зорі», яка відбулася 7 грудня 2016 року в історичному музеї Кам`янського державного історико-культурного заповідника.
Катруся, Кулюнця, Бобочка, Катерина Михайлівна. Насичене, але, на жаль, швидкоплинне життя Катерини Грушевської було оповите не лише такими ніжними й величними епітетами. «Солодка потішечка», «маленька професорівна», яку ніжно оберігала та всіляко підтримувала родина, в одну мить, за велінням безжальної каральної системи, перетворилася на «ворога народу» та «буржуазну націоналістку». Лише за те, що була Грушевською… родом і духом.
Під чарівну музику З.Фібіха, А.Марчелло, Д.Ловленда, М.Лисенка, М.Скорика у виконанні камерного ансамблю заповідника (керівник Т.Голуб) та ніжні, хвилюючі романси на слова В.Стуса, С.Пантюка ( автор та виконавець Т.Чупак), гості музею змогли відчути як радісні, щасливі, так і трагічні моменти життя родини Грушевських та співпереживати трагічній долі Катерини Михайлівни.
Ім’я Катерини Грушевської сьогодні вже не належить до забутих. Після довгих років замовчування, заборони, після приховання джерел, з архівних фондів, матеріалів КДБ нині повертається така світла сторінка української духовності, така сумна історія і гірка правда родини Грушевських, страждальна доля Катерини – чарівної Кулюні.
В рік 150-річчя Михайла Грушевського долучилися до цього і співробітники історичного музею Кам`янського державного історико-культурного заповідника.
|