15 лютого в історичному музеї Кам’янського історико-культурного заповідника відбувся літературно-музичний вечір «Твого життя перебираючи миттєвості», присвячений племінниці Петра Ілліча Чайковського Анні Львівні Давидовій – фон Мекк. Цього року минають 75 роковини з часу смерті цієї незвичайної, сильної і мужньої жінки.
Анна Львівна народилася 21 грудня 1864 року у Кам’янці, в будинку, де тепер розташований історичний музей. Отримала повну класичну освіту, навчаючись спочатку в жіночому вищому училищі в Женеві, потім в Петербурзькому Патріотичному інституті. Ставши дружиною Миколи фон Мекка, вона поєднала два роди – Давидових і фон Мекків – та поріднила П.І.Чайковського з Надією Філаретівною фон Мекк, жінкою, яку композитор називав своїм найкращим другом.
Літературно-музична композиція познайомила глядачів з нелегкою долею Анни Львівни. Світлі сторінки дитинства і юності, щасливого одруження та материнства, а далі – одне за одним тяжкі випробування: загибель синів, арешти чоловіка й доньки, постійні обшуки, допити, реквізиції майна. Та сильний характер дозволив Анні Львівні пережити все: і смерть чоловіка, розстріляного чекістами, і втрату становища у суспільстві, і тавро дружини «ворога народу»…Навіть злиденне існування за більшовиків та німецької окупації не змогло викорінити з неї почуття власної гідності і разом з тим доброго ставлення до інших людей. Завдяки своїй внутрішній силі Анна Львівна змогла пережити усі випробування, що випали на її власну долю та долю її дітей і внуків.
Літературна частина композиції, як завжди, гармонійно поєднувалася з музикою у виконанні камерного ансамблю заповідника. Прозвучали твори П.І.Чайковського, зокрема Polka pey dancante, яку композитор присвятив Анні Львівні, Гумореска, романс Поліни з опери «Пікова дама» та Ноктюрн. Також слухачі мали можливість насолодитися прекрасною музикою Ніно Рота з фільму «Ромео і Джульєтта», Джона Вільямса з фільму «Список Шиндлера» та романсом Михайла Глінки «Не скушай меня без нужды».
|