До 193-чя з дня повстання декабристів (14 грудня 1825 р.) у літературно-меморіальному музеї О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського був організований цільовий навчально-освітній захід. Школярі 9-их класів Кам’янської ЗОШ № 2 прослухали лекційний урок про діяльність декабристських організацій в цілому та особливості роботи місцевої Кам’янської управи Південного товариства. Автор і ведучий заходу – О.Мушта.
Діти дізнались про витоки та предтечі декабризму, хронологію його еволюції в 1815 – 1825 рр., деталі повстання на Сенатській площі в Петербурзі та Чернігівського полку в Україні. Учні взяли активну участь у заході, відповідаючи на різні спрямовуючі та загальні питання ведучого.
Нагадаємо, що декабристський рух виник після завершення Наполеонівських війн в Європі. Гвардійські офіцери армії Російської імперії, наживо переконавшись у перевагах життя в провідних державах Старого Світу, вирішили перенести передовий досвід соціально-економічної та політичної сфери на терени відсталої Російської держави. Так виникли таємні товариства, які пізніше стали називатися “декабристськими”. Головними завданнями цих товариств були: скасування самодержавства, ліквідація кріпосного права, введення республіканських свобод.
В контексті загального антицарського руху діяла і Кам’янська управа Південного товариства (1823 – 1825 рр.). Ця філія декабристського товариства відповідала за зв’язки з іншими таємними організаціями, залучення до управи нових членів та поширення опозиційного світобачення у військових поселеннях.
На жаль, через низку організаційних та практичних помилок декабристський рух та повстання проти царської влади у грудні 1825 р. завершилось поразкою. Як наслідок, 5 декабристів було страчено, а ще 120 – відправлено до Сибіру. Попри це, військові антицарські повстанці стали визначними представниками революційного руху першої чверті ХІХ ст.
|