Відомий письменник, журналіст, публіцист, поет, сценарист і драматург Сергій Лукич Носань святкує своє 75-річчя. Свої кращі творчі роки С.Л.Носань провів у Кам’янці, працюючи у редакції газети “Трудова слава”. Тому недивно, що вже вкотре письменник влаштував у нашому місті святковий ювілейний вечір.
Не викликає подиву і той факт, що базову роль у підготовці цього заходу взяв на себе Кам’янський державний історико-культурний заповідник. Альма-матер заповідника – літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна та П.І.Чайковського – тісно співпрацював із Сергієм Носанем, який неодноразово проводив тут святкові зустрічі, літературні свята, поетичні вечори та ін. Саме на базі тематики нашого музею у Сергія Лукича зародилася ідея написання твору про декабристську родину Кам’янських Давидових, що вилилося у написання відомого роману “Голгофа любови”.
Ведучою ювілейного вечора була директор Кам’янського державного історико-культурного заповідника Галина Михайлівна Таран. Вона розповідала біографічні стежки С.Носаня, задавала йому спрямовуючі запитання, оголошувала численних гостей свята, які виходили на сцену привітати ювіляра, тощо. Однак, безперечно, головним героєм дійства був Сергій Носань. Письменник особисто детально розповідав про свої минулі і сучасні творчі звершення, непростий шлях мистецького підйому, важке дитинство й благословенне життя з коханою дружиною Валентиною. Було помітно, що драматург почувається в нас вільно і розкуто. Недаремно, що скільки літературних шедеврів зародилося саме у Кам’янці.
Слова вдячності й захоплення лунали на сцені й від численних гостей свята. Районна й обласна влада, учні й друзі, мистецькі послідовники й колеги-письменники – всі вони зичили ювіляру невичерпного творчого натхнення, міцного козацького здоров’я, всіляких успіхів та нових життєвих й літературних звершень. Не обійшлось і без поезії. Вчителька Ребедайлівської ЗОШ Зоя Степанівна Кононенко прочитала вірші зі збірки свого батька, яка (збірка) нещодавно була видана. Багато із цих поезій друкувались у газеті “Трудова слава” за часів Сергія Носаня. Свої вірші прочитав й Іван Дубінін – відомий поет-гуморист, котрий, крім власних творів, традиційно, склав пародію на поезію чергового іменника.
Свою особисту подяку письменнику виловила і Людмила Велько – поетеса, котра перші уроки віршування брала саме у Сергія Лукича, під час заняття літературної студії у Кам’янській ЗОШ № 2. Щирі сердечні побажання свідчили про велике значення особи С.Носаня та його творчого доробку для Кам’янки та його мешканців.
Сергій Носань провів для гостей заходу літературний майстер-клас – прочитав уривки своїх оповідань, віршів, п’єс, наповнених різними почуттями: любові, страху, поваги, відданості, патріотизму, хоробрості, поваги та ін. Це підкреслює багатогранність таланту письменника, котрий проявив себе у численних літературних напрямах.
Акторський майстер-клас показала ще одна гостя свята – заслужена артистка України, акторка Черкаського обласного драматичного театру Тамара Власенко. Вона прочитала зворушливий уривок із роману “Голгофа любови”, в якому описано повернення додому із Сибіру дружини Василя Львовича Давидова – Олександри Іванівни. Чудова гра артистки в поєднанні з не менш прекрасним сценарієм зробили з цього номеру неперевершене мистецьке видовище.
В проміжках між виступами, вітаннями, монологами С.Носаня звучала прекрасна музика у виконанні камерного ансамблю Кам’янського заповідника. Чудові музичні композиції додавали заходу неперевершеного мистецького шарму, елегантності й насолоди.
За 75 років життя і кілька десятків років натхненної праці Сергій Лукич Носань написав більше 30 томів творів різної тематики. Це значимий доробок як на локальному, так і на всеукраїнському масштабі. Тож, не забуваймо наших славних земляків, серед яких чільне місце посідає і Сергій Носань.
|