Другими, хто ознайомився з діяльністю НРУ в Кам’янці та Україні, стали учні 10-их класів місцевої ЗОШ № 2. Приємно, що на запрошення нашого заповідника, так блискавично реагують.
Дітям знову було розказано про причини утворення НРУ, охарактеризовано його громадську й політичну роботу, висвітлено окремі важливі моменти тощо. Відеофрагменти, присвячені І-му з’їзду НРУ у 1989 р., Ланцюгу єдності 1990 р., проголошенню Незалежності 1991 р. підкреслили значимість цих подій для державно-визвольного руху в Україні та продемонстрували важливу роль НРУ в даних процесах. Ведучий заходу – О.А.Мушта – наголосив, що попри нібито легальне існування Руху в 1989 – 1991 рр., діяльність цієї суспільно-політичної сили проходила в умовах всеосяжного контролю партійної верхівки й КДБ. Лише найсміливіші й найпослідовніші зважувалися на відкрите протиборство системі та висловлювали радикальні політичні позиції й думки.
Про особливості розвитку Кам’янського осередку НРУ детально оповів його багаторічний очільник й активіст О.В.Нестерчук. Зокрема, він назвав найбільші акції, влаштовані місцевим “Рухом”: встановлення пам’ятного знаку в честь жертв Голодомору в с.Коханівка (березень 1990 р.), мітинг в Кам’янці в честь 500-річчя українського козацтва (серпень 1990 р.), акція до Дня проголошення Незалежності України (вересень 1991 р.) та ін. Також, Олександр Васильович наголосив на непростих умовах свого життя через членство в НРУ, підкреслив на тиск з боку КДБ, зауважив про невелику чисельність місцевого “Руху”. Однак, зазначимо, що саме ці одиниці зуміли на місцях розхитати суспільну думку й підготувати населення до проголошення Незалежності.
НРУ зробив вагомий внесок як в національно-культурне відродження України, так і, особливо, для здобуття Самостійності держави. Еволюція й робота НРУ синьо-жовтими літерами вписані в державотворчі процеси нашої країни поч. 90-х рр. ХХ ст.
|